ЦІЛЬОВА КОМПЛЕКСНА ПРОГРАМА НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ НАН УКРАЇНИ

Водень в альтернативній енергетиці та новітніх технологіях


Головнa

I.Отримання водню

II.Зберігання водню

III.Використання водню

Наукова звітна сесія

титул

Тези доповідей 2011

титул

Тези доповідей 2012

титул

Тези доповідей 2013

титул

Тези доповідей 2014

титул

Основные направления развития водородной энергетики (обзор)

титул

Водородная энергетика: хранение и транспортировка водорода (обзор)

Монографія

Монографія.
Фундaментальні проблеми водневої енергетики.

Про найважливіше:


Отримання сплавів на основі цирконію та бінарної системи Zr-Ti з порошкових матеріалів

Підвищення густини спеченого сплаву Zr-40%Ti

Підвищення густини спеченого сплаву Zr-40%Ti при використанні порошкової суміші гідридів цирконію і титану у порівнянні з використанням суміші порошків цирконію та гідриду титану.

Області застосування

Передбачається розробка фізичних основ технології синтезу цирконієвих та цирконій-титанових сплавів і виробів з порошкових матеріалів для потреб ядерної енергетики та медицини.

Короткий опис

Технологічна розробка передбачає створення цирконієвих сплавів з гетерогенних порошкових систем, які складаються з частинок наводненого цирконію (гідриду цирконію) та легувальних частинок. Водень, що повністю видаляється з порошкової системи під час вакуумного спікання, позитивно впливає на активацію твердофазної дифузії, що дозволяє прискорити консолідацію і хімічну гомогенізацію системи, та отримати однорідні кінцеві сплави з необхідними характеристиками. Даний підхід планується використати і для переробки відходів виробництва цирконію в цирконієві сплави і вироби.

Очікувані властивості

Оптимізація даного підходу, яка буде виконана в ході подальшого виконання проекту (2013-2015 рр) дозволить створити сплави різних систем легування, зокрема, Zr-Nb та Zr-Ti-Nb, з фізичними і механічними характеристиками, які є достатніми для їх використання в ядерній енергетиці та медицині.

Переваги

Використання порошку гідриду цирконію та сумішей двох гідридів – титану і цирконію в якості стартових матеріалів дозволяє простим технологічним шляхом (пресування порошків та їх вакуумне спікання) отримати сплави і вироби із необхідними фізичними і механічними характеристиками.
Отримані на даний момент результати підтверджують вищі характеристики сплавів, створених з порошкового гідриду цирконію, у порівнянні з характеристиками сплавів, які створено з ненаводненого порошку цирконію.

Конкуренти

Металургійні підприємства, що створюють цирконієві зливки та вироби. Наприклад, ТОВ «Чепецкий механический завод» (Росія).

Стан розробки

Протягом 2011-2012 рр. проведено ряд експериментів, з яких встановлено основні фізичні причини, що дозволяють активувати консолідацію та хімічну гомогенізацію порошкових систем при створенні цирконієвих та титан-цирконієвих сплавів з порошків гідридів цих металів.
Отримано ряд дослідних зразків цирконієвих сплавів з високими фізико-механічними характеристиками.

Інтелектуальна власність

Патентування розробок, створених в рамках проекту, планується в 2014-2015 роках

Контактна інформація

Виконавець: Інститут металофізики ім. Г.В.Курдюмова НАН України

Проект №37 «Фізичні основи використання водню в якості тимчасового легувального елементу в процесах отримання сплавів на основі цирконію та бінарної системи Zr-Ti методом твердофазної дифузії »

Контактна особа:

Саввакин Дмитро Георгійович

Teл. +38(044)-424-33-74

Е-mail: savva@imp.kiev.ua