ЦІЛЬОВА КОМПЛЕКСНА ПРОГРАМА НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ НАН УКРАЇНИ

Водень в альтернативній енергетиці та новітніх технологіях


Головнa

I.Отримання водню

II.Зберігання водню

III.Використання водню

Наукова звітна сесія

титул

Тези доповідей 2011

титул

Тези доповідей 2012

титул

Тези доповідей 2013

титул

Тези доповідей 2014

титул

Основные направления развития водородной энергетики (обзор)

титул

Водородная энергетика: хранение и транспортировка водорода (обзор)

Монографія

Монографія.
Фундaментальні проблеми водневої енергетики.

Про найважливіше:


Синтез та дослідження властивостей протонопровідних органо-неорганічних систем для створення мембран з протонною провідністю в умовах контрольованої зволоженості

Розроблено методи синтезу протонопровідних наноструктурованих гібридних мембран для твердополімерних паливних комірок на основі α,ω-діалкоксисилільних олігооксиетиленвмісних прекурсорів сегментованої будови з різною довжиною олігоетерної складової, здатних формувати олігоетерну протонопровідну фазу в процесі золь-гель синтезу мембран.
З використанням синтезованих прекурсорів та зіркоподібних кремнійвмісних допантів з різним вмістом сульфокислотних груп золь-гель методом отримано органо-неорганічні гібридні наноструктуровані протонообмінні мембрани здатні до протонної провідності в безводних умовах при температурах вище 100°С.

Області застосування

Отримані протонообмінних мембран окрім використання в паливних комірках можуть бути застосовані в процесах хімічній сепарації, сенсорах, пристроях акумулювання енергії, вікнах з контрольованою проникністю світла («smart windows»), електрохромних дисплеях, процесах електролізу води.

Короткий опис

Розроблено метод синтезу кремнійорганічного протонодонора – октаедрального олігосилсесквіоксану (POSS) з сульфокислотними групами в органічному обрамленні силсесквіоксанового ядра. Як вихідну сполуку для формування протонопровідної полімерної матриці використовували олігомерні прекурсори - здатні до золь-гель перетворень уретановмісні α,ω-ди(триетоксисиліл)олігоетиленоксиди різних молекулярних мас.
Формування протонопровідних мембран проводили золь-гель методом суміщенням синтезованих протонодонорів з олігомерними прекурсорами при різних співідношеннях.
Досліджено структуру і властивості отриманих протонопровідних мембран. Встановленно зв'язок між хімічною будовою, структурою та властивостями отриманих мембран, розроблено методи їх регулювання.

Очікувані властивості

Висока термічна стабільність отриманих мембран, їх здатність до протонной провідності в безводних умовах при температурах вище 100°С, а також в умовах зволоження.

Переваги

Синтезовані органо-неорганічні наноструктуровані гібридні протонопровідні мембрани характеризуються високими механічною міцністю та термічною стабільністю в поєднанні з прийнятною протонною провідністю в безводних умовах, здатністю до утримання вологи при температурах вище 100°С зі збереженням величини протонної провідності, низьким рівень кросовера палива, простотою синтезу та суттєвим зниженням вартості мембран.

Конкуренти

DuPont Co.,
Asahi Glass Co.Ltd ,
Asahi Chemicals Co. Ltd ,
Dow Chemical Co»

Стан розробки

Розроблено методи синтезу органо-неорганічних наноструктурованих гібридних протонообмінних мембран, здатних до протонної провідності в безводних умовах та при зволоженні, на основі нових типів мономерних і олігомерних сульфокислотних протонодонорів в поєднанні з плівкотвірними α,ω-діалкоксисилільними олігоетерними прекурсорами сегментованої будови, які характеризуються термостабільністю 220–325°С та рівнем провідності порядку 10-4 См/см при температурах 100–120°С в безводних умовах. Отримані мембрани за даними показниками перебувають на рівні кращих вітчизняних та зарубіжних аналогів даного типу.

Інтелектуальна власність

  • Пат.77358 Україна, МПК7 C 08L 75/00, C08K 5/54. Полімерна протонпровідна композиція для паливних елементів
    Стрюцький О.В., Клименко Н.С., Лисенков Е.А., Вортман М.Я., Шевчук О.В., Шевченко В.В.;
    заявник та патентовласник Інститут хімії високомолекулярних сполук НАН України. – № u201209398 ; заявл. 01.08.12 ; опубл. 11.02.13, Бюл. № 3.
  • Пат.59749 Україна, МПК7 C 08L 63/02, C08K 5/00. Полімерна протонпровідна композиція для паливних елементів
    Клименко Н.С., Стрюцький О.В., Лисенков Е.А., Вортман М.Я., Шевчук О.В., Шевченко В.В.;
    заявник та патентовласник Інститут хімії високомолекулярних сполук НАН України. – № u201014109 ; заявл. 26.11.10 ; опубл. 25.05.11, Бюл. № 10.
  • Пат. 62378 Україна, МПК7 C 08L 63/02, C08K 5/00. Органо-неорганічний полімерний літійпровідний матеріал
    Стрюцький О. В., Клименко Н. С., Лисенков Е. А., Вортман М. Я., Золотарьов О. Р., Шевченко В. В., Рудаков В. М.;
    заявник та патентовласник Інститут хімії високомолекулярних сполук НАН України. – № u201101450 ; заявл. 09.02.11 ; опубл. 25.08.11, Бюл. № 16.
  • Контактна інформація

    Інститут-Виконавець: Інститут хімії високомолекулярних сполук НАН України.

    Проект №29 «Розробка гібридних матеріалів для протонопровідних мембран полімерелектролітних водневих паливних комірок» цільової комплексної програми наукових досліджень НАН України «Водень в альтернативній енергетиці та новітніх технологіях» »

    Контактна особа:

    Шевченко Валерій Васильович

    Е-mail:valshevchenko@yandex.ru