ЦІЛЬОВА КОМПЛЕКСНА ПРОГРАМА НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ НАН УКРАЇНИ

Водень в альтернативній енергетиці та новітніх технологіях


Головнa

I.Отримання водню

II.Зберігання водню

III.Використання водню

Наукова звітна сесія

титул

Тези доповідей 2011

титул

Тези доповідей 2012

титул

Тези доповідей 2013

титул

Тези доповідей 2014

титул

Основные направления развития водородной энергетики (обзор)

титул

Водородная энергетика: хранение и транспортировка водорода (обзор)

Монографія

Монографія.
Фундaментальні проблеми водневої енергетики.

Про найважливіше:


Каталізатор парової конверсії монооксиду вуглецю

Області застосування

Корисна модель відноситься до каталітичної хімії, зокрема, до каталізаторів парової конверсії монооксиду вуглецю і може бути використана в хімічній, нафтохімічній промисловості, наприклад у виробництві аміаку, водню, паливного газу для паливних елементів та інших виробництвах.

Короткий опис

Ступінь перетворення монооксиду вуглецю визначається термодинамічною рівновагою і залежить від температури в шарі каталізатору. Термодинаміка реакції конверсії СО сприятлива для утворення продуктів реакції за низьких температур, хоча швидкість реакції більша за умов підвищених температур. Традиційно парову конверсію монооксиду вуглецю в промисловості здійснюють в дві стадії: послідовно проводять перетворення СО за високих температурах 320-500°С на залізохромових каталізаторах, які є термостабільними, однак проявляють порівняну низьку активність за температурах нижче 300°С, і при низьких температурах 180-300°С на Cu/Zn/Al(Cr) оксидних каталізаторах, які є високоактивними вище 180°С, однак мають низьку стабільність при температурах вище 300°С. Двостадійна схема процесу забезпечує високі швидкості перетворення СО. Однак, має досить громіздке апаратурне оформлення у зв'язку з великими об'ємами каталізаторів і розділенням на стадії.

Очікувані властивості

Для здійснення одностадійного процесу парової конверсії СО є необхідним каталізатор, який би був стабільним і активним в широкому інтервалі температур. Одним із методів розширення температурної області стійкої роботи каталізаторів парової конверсії СО є підвищення термостабільності мідьвмісних каталізаторів, однак відомі мідьвмісні каталізатори здатні працювати стабільно лише до 400°С, а для здійснення одностадійного процесу парової конверсії потрібний каталізатор, який був би стабільним і активним в діапазоні температур 200-500°С.

Переваги

Перевагою запропонованого каталізатора є широка область робочих температур з високою активністю та термостабільністю в діапазоні 200-500°С. Використання запропонованого каталізатору дає можливість проводити процес парової конверсії монооксиду вуглецю в одну стадію при температурних режимах, які забезпечують необхідну ступінь перетворення.

Конкуренти

Патенти:
Російської Федерації RU 2046656, RU 2118910, RU, 2281805
США 5990040

Стан розробки

В основу корисної моделі поставлено задачу розробки каталізатора, який проявляє високу активність в реакції парової конверсії і має при цьому високу термостабільність в широкому температурному діапазоні, зокрема 200 — 500°С. Поставлена задача вирішена тим, що каталізатор парової конверсії монооксиду вуглецю, що містить сполуки міді та цирконію, згідно корисної моделі, містить в своєму складі оксиди міді, церію, цирконію та заліза при наступному співвідношенні вказаних компонентів, мас%: 1,5-2,5 оксиду міді, 3,5-4,5 оксиду церію, 0,5-1,5 оксиду заліза, оксид цирконію — решта. В запропонованому каталізаторі конверсії СО в якості носія використовується оксид цирконію, активні компоненті — це оксиди церію, міді і заліза. Оксиди міді і заліза вибірково окислюють СО в атмосфері водню, оксид церію — матеріал з високою кисневою провідністю — виконує функцію оборотного джерела кисню, а носій — оксид цирконію — стабілізує активні компоненти.

Інтелектуальна власність

Отримано патент України на корисну модель № 60805 «Каталізатор парової конверсії монооксиду вуглецю»
Бичко І.Б., Калішин Є.Ю., Трипольський А.І., Долгіх Л.Ю., Дейнега І.В., Стрижак П.Є., Дудник О.М., Соколовська І.С.;
заявник Інститут фізичної хімії ім. Л.В. Писаржевського НАН України; дата публікації відомостей про видачу патенту та номер бюлетеня 25.06.2011 р

Контактна інформація

Виконавець: Інститут фізичної хімії ім. Л.В. Писаржевськго НАН України

Проект № 4 «Фізико-хімічні засади створення гетеогенно-каталітичних процесів і каталізаторів для одержання водню з твердої відновлюваної сировини»

Контактна особа:

Трипольський Андрій Іккійович

Тел. +38(044)-525-66-68

Е-mail:atripolski@gmail.com