ЦІЛЬОВА КОМПЛЕКСНА ПРОГРАМА НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ НАН УКРАЇНИ

Водень в альтернативній енергетиці та новітніх технологіях


Головнa

I.Отримання водню

II.Зберігання водню

III.Використання водню

Наукова звітна сесія

титул

Тези доповідей 2011

титул

Тези доповідей 2012

титул

Тези доповідей 2013

титул

Тези доповідей 2014

титул

Основные направления развития водородной энергетики (обзор)

титул

Водородная энергетика: хранение и транспортировка водорода (обзор)

Монографія

Монографія.
Фундaментальні проблеми водневої енергетики.

Про найважливіше:


Дослідження процесів десорбції водню з гідрофуллеритів С60Hx

Області застосування

Усвідомлення того факту, що вуглецеві графітоподібні та слоїсті наноструктури неспроможні сорбувати в нормальних умовах при різних тисках водню більше 1%H по масі, змусило науковців сконцентрувати зусилля на вивченні воднеємності фуллеренів. Здатність фуллеренів та їх похідних накопичувати велику кількість водню відкриває нові можливості у використанні водню в якості енергоносія.
В одній з останніх робіт американських вчених з Університету Райса (Техас), Каліфорнійського технологічного інституту за участю першовідкривача фуллеренів Р.Смоллі показано, що фуллерени мають здатність накопичувати до 7 мас.% водню. Цей результат рекордний для всіх матеріалів. Завдяки цій здатності конструкції майбутніх систем для накопичування водню можуть бути значно спрощені. Розроблені. технології синтезу фуллереноподібних об’єктів досліджень можуть бути використані для їх синтезу з метою застосування в інших областях.
Результати, що будуть отримані за етапом 2012 р. знайдуть використання в різних галузях промисловості зокрема в водневій енергетиці.

Короткий опис

Більшість запропонованих раніше методів синтезу гідридів фуллеренів і їх похідних, серед яких, в першу чергу, слід відмітити відновлення фуллеренів воднем, каталітичне гідрування, гідрування сумішей порошків фуллеритів і порошків гідридоутворюючих металів та інтерметалідів, є малопривабливими для зворотнього сорбування водню. Вони не забезпечують високого виходу гідриду фуллерену з необхідними воденьсорбційними властивостями при водночас низькій його вартості і достатній циклічній стійкості.
Результати попереднього розділу роботи показали що фуллерит може завдяки фізичній і хімічній сорбції накопичити до 8.2 мас.% водню. Однак цього не достатньо, це тільки перший етап на шляху до використання фуллериту в реверсивному циклі зберігання водню. Метою цього проекту є дослідження процесів десорбції водню з гідрофуллеритів з метою використання їх в реверсивному циклі зберігання водню та експериментальне вивчення реверсивної воднеємності фуллеренів та їх похідних на основі систем метал-фуллерен та метал-похідні фуллерену з підвищеною реакційною здатністю.

Очікувані властивості

В ході виконання робіт за етапом 2012 року були відпрацьовані процеси виділення, розділення та гідрування металофуллеренів.

Переваги

Дослідження процесів десорбції водню з гідрофуллеритів з метою використання їх в реверсивному циклі зберігання водню та експериментальне вивчення реверсивної воднеємності фуллеренів та їх похідних на основі систем метал-фуллерен та метал-похідні фуллерену з підвищеною реакційною здатністю.

Конкуренти

Немає.

Стан розробки

Гідрування об'єктів дослідження: процес гідрування, очистка та розділення хромато - графічним методом, вивчення процесу активації водню, розділення гідридів металофуллеренів.

Інтелектуальна власність

Інститут проблем матеріалознавства ім. І.М. Францевича

Контактна інформація

Виконавець: Інститут проблем матеріалознавства ім. І.М. Францевича

Проект №21 «Дослідження процесів десорбції водню з гідрофуллеритів С60Hx»

Контактна особа:

канд.хім.наук, Щур Дмитро Вікторович

Е-mail: shurzag@ipms.kiev.ua